Örenşehir’de Tarihi Kazı Çalışmaları Sezonu Tamamlandı Örenşehir’de Tarihi Kazı Çalışmaları Sezonu Tamamlandı

Lise son sınıf öğrencilerinin milli mücadele yıllarında cepheye gittiği ve o sene mezun veremeyen Kayseri Lisesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore edilen Büyükşehir Belediyesi Milli Mücadele Müzesi’ne dönüştürülmüştü. Müzede, birçok yeni eser sergileniyor. Bu kapsamda, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mili Mücadele Müzesi, Türk Kurtuluş Mücadelesini anlatan ve ilk baskılardan biri olan Nutuk Kitabı, propaganda kartları, Lozan Barış Antlaşmasını anlatan Paris Ulusal Matbaası tarafından basılan kitap ve eki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait yeni fotoğrafları ve Gazi Mustafa Kemal tarafından bizzat imzalanmış Osmanlıca İstiklal Savaşı Madalya Beratı ve İstiklal madalyasına ev sahipliği yapıyor.

Türk Kurtuluş Mücadelesini anlatan, ana kaynak olan ve ilk baskılardan biri olan Nutuk Kitabı’nın Milli Mücadele Müzesi’nde sergilendiğini söyleyen Kayseri Büyükşehir Belediyesi Müzeler ve Tarihi Yapılar Yönetim Şube Müdürü Fehmi Gündüz, “Aslında günümüze kadar binlerce Nutuk kitabı basılmıştır ama en önemlisi ilk baskısıdır. İlk baskısı da tabii 1927 yılında Latin alfabesine geçmeden hemen bir yıl önce yapılan, bin adet basılan protokol baskıdan bahsediyorum. Bu baskı Osmanlıcadır. Bin adet basılmıştır. Nutuk kitaplarımızdan günümüze kadar gelen sayılıdır. Biz bunu Milli Mücadele Müzemizde 1921 odasında sergiliyoruz. Nutuk kitabının önemi şudur; 1927 yılında 15-20 Ekim tarihlerinde mecliste Mustafa Kemal Atatürk'ün 6 gün ve 36 saat 33 dakika boyunca okumuş olduğu metinlerin tamamıdır. Tabii bununla birlikte bu metinlerin yanında hemen döneme ait, Milli Mücadele'deki o bizim savaş dönemindeki haritalar da mevcut. Onlar da sergiliyoruz şu anda. Dediğimiz gibi Nutuk kitabı günümüze çok fazla gelmedi. Bu baskısı çok önemli. Nutuk kitabı 1927 yılında kalıpları Viyana'da alınmış ve İstanbul Devlet Matbaası'nda bastırılmış. Çok ince bir kağıdı vardır ve hemen ön sayfasında Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğraf ve kendi imzası vardır. Latin alfabesine geçmeden önceki imzası bulunmaktadır” şeklinde konuştu.  


Nutuk kitabını görmek isteyen herkesi Kayseri Milli Mücadele Müzesine davet eden Gündüz, “Nutuk içerik olarak da 1919 ile 1927 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele Dönemi Cumhuriyet Dönemi ve sonrası olarak 3 kısma ayırmış olduğu dönemleri anlatan döneme şahitlik eden en önemli eserdir. Bu eseri görmek üzere tüm ziyaretçilerimizi Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi’ne bekliyoruz” ifadelerini kullandı.