Gürer: “KYK’lıların borç faizleri ne zaman silinecek?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, EYT düzenlemesinde Bağ-Kur’lularda aranan 9 bin gün prim şartının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, bu konuda yeniden bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Gürer: “KYK’lıların borç faizleri ne zaman silinecek?”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2000 yılı öncesi vergi kaydı olup BAĞ-KUR tescili yaptırmayanlar için geriye dönük tescil hakkı verilmesi gerektiğini belirtti. TBMM Genel Kurulu’nda söz olarak bir konuşma yapan Ömer Fethi Gürer, bu konuda Bağ-Kur'lular taleplerini gündeme getirdi.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Vergisini ödediği yılların tescil edilmesinin BAĞ-KUR’luların mağduriyetlerinin sona ermesini sağlayacağına değinen Ömer Fethi Gürer, “ 2000 yılı öncesi vergi kaydı olup BAĞ-KUR tescili yaptırmayanlar için geriye dönük tescil hakkı verilmesini BAĞ-KUR'lular talep etmektedir. Vergisini ödediği yılların tescil edilmesi mağduriyetlerin sona ermesini sağlayacaktır. 500 bine yakın vatandaşı doğrudan etkileyecek bu düzenleme yapılmalıdır. EYT düzenlemesinde BAĞ-KUR'lularda aranan dokuz bin gün prim günü şartı Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır, Sosyal Güvenlik Kurumunda olduğu gibi bu konuda da düzenleme sağlanmalıdır” önerisinde bulundu.

KYK BORÇLULARI FAİZİ NE ZAMAN SİLİNECEK

Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuşmasında ayrıca, Kredi ve Yurtlar Kurumuna borcu olanların borç faizlerinin silinmesiyle ilgili taleplere de dikkat çekti. Gürer, Kredi ve Yurtlar Kurumuna borcu olanların faizi silineceği kanunla da düzenlenmesine rağmen bugüne kadar bu yönde bir düzenleme gerçekleşmemiştir” dedi. ’li vekil Ömer Fethi Gürer, “KYK'lilerden çok sayıda şikâyetler almaktayız. Faizler bir an önce silinmeli, mağduriyetler giderilmeli ve bu anlamdaki kanun da bir an önce uygulaması sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2023, 11:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tunay özdemir
Tunay özdemir - 1 ay Önce

Yalandan kim ölmüş bunların her tarafı yalan dolan.

SIRADAKİ HABER