“NE GÖRDÜK, NE DUYDUK, NEDE BİLİYORUZ”

İyi Partili Meclis Üyesi Osman Türk, Argıncık mahallesinde gerçekleştirilen Kentsel dönüşümden haberdar olmadıklarını, söz konusu dönüşümün gizlice yapıldığını iddia etti.

“NE GÖRDÜK, NE DUYDUK, NEDE BİLİYORUZ”

Kayseri, İYİ Belediye Meclis üyesi Osman Türk “Argıncık mahallemizde bulunan problemlerden birisi kentsel dönüşümle alakalı. Argıncık mahallemize geldik. Bizler Kocasinan Belediye Meclisinde Argıncık Mahallesinde kentsel dönüşümle ilgili herhangi bir karar alındığını ne gördük nede duyduk nede biliyoruz. Özel bir firmanın yapmış olduğu inşaat alanını kendi inşaat alanı gibi gösterilmiş. Böyle bir projeniz varda bizler mi bilmiyoruz diyerek kararı Argıncıklı mahalle sakinlerimize bırakıyoruz.” dedi.

ALINMAMIŞ BİR KARARIN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ

Mimar Elvan Öztürk “Bilindiği gibi bir bölgenin kentsel dönüşüm alanı olarak ifadelendirilebilmesi için öncelikle yetkinin sahibi olduğu Büyükşehir Belediyesinin karar alması, Büyükşehir Belediyesi karar aldıktan sonra Kocasinan Belediyesi o bölgede kentsel dönüşüme talipse aynı şekilde Kocasinan Belediyesinin de karar alması gerekmektedir. Sürecin devamında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının oluru ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da onayından sonra resmi gazetede yayınlanmasıyla ancak yürürlüğe giren bir süreçle bir kentsel dönüşüm alanından bahsedebiliriz. Nitekim sayın meclis üyelerimiz de ifade ettikleri gibi hiçbir suretle Kocasinan Belediye Meclisinden ve Büyükşehir Belediye Meclisinden böyle bir karar alınmadı. Alınmamış bir kararın kentsel dönüşümünü burada icrai sanat etmek gerçekle ne kadar bağdaşır onu da kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Malum burada gerçek olmayan kentsel dönüşümün mahcubiyetini kapatmak adına Alsancak Mahallesinde 8 yıl önce ilan edilen ve halıcılar sitesinde 3 yıl öncesinde ilan ettikleri kentsel dönüşümleri de dikkate alarak muhtemelen bu mahcubiyeti kapatmak adına bir iki ay içerisinde Alsancak Mahallesinde göstermelik bir temel atılabilir. Bunu da kamuoyu tarafından ciddi anlamda bu çerçevede irdelenmesi gerekir. Sayın Çolakbayraktar Beyin Argıncıkta kentsel dönüşümü başlatıyoruz diye kepçelerle belediyenin imkânlarıyla özel bir yatırımcıya ait yeri yıktığı yerdeyiz. Burası Argıncık Cumhuriyet Mahallesi 5043 ada 2 parsel. Burada belediyenin 1 cm kare yeri olmamasına rağmen ve yıktıkları binanın da 1 santimi yola yâda yeşil alana isabet etmemesine rağmen özel bir müteşebbisin yatırımcının arsası içerisinde kalan bir yeri belediyenin imkânlarıyla yıkıyor olması da ayrı bir garabet.” sözlerinde bulundu.

ARGINCIK KENTSEL DÖNÜŞÜME ALINDI MI? ARGINCIK KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI İLAN EDİLDİ Mİ?

İyi Parti Kocasinan ve Büyükşehir Belediyeleri Grup Başkan Vekili Kazım Yücel, “Bundan bir buçuk ay kadar önce yine aynı ekibimizle Kocasinan Meclis üyelerimizle ve ilçe başkanlığımız ile birlikte bir açıklama yapmıştık. Argıncık’ın 51 yıldır geri kaldığı ve diğer mahallelerde kentsel dönüşüm kararı alınırken Argıncık da hala hiçbir faaliyetin olmadığını ifade etmiştik. Çok kıymetli bir açıklama olduğunu gördük çünkü hemen bunun üzerine Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Ahmet Bey, bu bölgeye gelerek bir alanda kentsel dönüşüm yapıyoruz demiyor ama kentsel dönüşüm yapılan yerleri örnek vermek kaydıyla burada da kentsel dönüşüm yapılıyor imajı verdi. Hatta bu imaj o kadar oturmuş ki bu bölgede bu yayını alan basın mensupları da haberlerin de Argıncık da kentsel dönüşüm başladı diyor. Ben buradan Argıncıklı hemşerilerime seslenmek istiyorum. Argıncık da bir kentsel dönüşüm kararı biz meclis üyelerinin önüne gelip karar alınmadı. Bu açıklamaların net bir şekilde Kocasinan Belediyesinden yapılması gereklidir” dedi.

BİR ÇİVİ ÇAKILMADI”
Yaklaşık 8 yıl önce Alsancak mahallesinin kentsel dönüşüm projesi içerinde olduğunu fakat hiçbir işlem yapılmadını dile getiren İYİ Parti Grup Başkan Vekili Yücel, “2014 yılında Alsancak Mahallemizde kentsel dönüşüm alanı ilan edildi hala bir çivi çakılmadı. Kaldı ki Argıncık ile ilgili böylede bir karar alınmadı. Argıncıklı hemşerilerimiz bize kulak vermeli İyi Partili arkadaşlara dertlerini anlatmalı. Çünkü 50 yıldır değişmeyen Argıncığın artık değişmek, dönüştürülmek en doğal hakkı. Hani belediye başkanımız diyor ya! Biz zora talibiz burası o kadar zorda değil burada Argıncık kentsel dönüşüm ofisi açmalı. Eğer ki bu bölgeyi değiştirecek iseniz zor değil ama zorun başlangıcı olan bir ofis açmalısınız. 2 parselde peşinden 4 parsel de bir vatandaşın yaptığı riskli alanın dönüşümüyle ilgili konuyu basına anlatırken başka bölgedeki kentsel dönüşümleri örnek verince Kayseri basınımız bile öyle anlamış, vatandaş öyle anlamış, bu yanlıştan bir an önce dönülmeli Argıncığın gerçekten kentsel dönüşüm alanı ilan edilmeli” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER