banner257

" Hamilelik, seyahat etme özgürlüğünü kısıtlayan bir süreç değil"

KADIN Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kıvanç Şahin, gebeliğin (hamilelik) seyahat etme özgürlüğünü kısıtlayan bir süreç olmadığını belirterek, ''Anne adaylarının seyahat için en uygun dönemi, gebeliğin 14-28'inci haftalar arasıdır. Seyahatlerde, anne adayları için gereken önlemler alınmalıdır'' dedi.

KADIN Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kıvanç Şahin, gebeliğin (hamilelik) seyahat etme özgürlüğünü kısıtlayan bir süreç olmadığını belirterek, ''Anne adaylarının seyahat için en uygun dönemi, gebeliğin 14-28'inci haftalar arasıdır. Seyahatlerde, anne adayları için gereken önlemler alınmalıdır'' dedi.

KADIN Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kıvanç Şahin, seyahatlerin anne adaylarının yorucu aktivitelerden uzak kalıp dinlenerek, kendilerine vakit ayırabileceği bir fırsat olduğunu, ancak sorunsuz bir yolculuk geçirebilmek için doktor önerilerine uymak gerektiğini bildirdi. Anne adaylarının, gebeliğin ilk aylarından itibaren yolculuk yapmalarında bir sakınca bulunmadığını kaydeden Dr. Şahin, ''Ancak seyahatin yapılacağı şehrin uzaklığı, kullanılacak ulaşım aracının seçimi ve yolculuk sırasında alınacak önlemler dikkate alınmalıdır. Anne adayının seyahat için en uygun dönemi, gebeliğin 14-28'inci haftasıdır. Önceki gebeliklerinde erken doğum ve kanama gibi sorunlar yaşamış gebeler ise uzun süreli seyahatlerden kaçınmalıdır. Ayrıca kara yoluyla yapılacak yolculuklar kısa olmalıdır'' ifadelerini kullandı.

KARA YOLCULUKLARINDA DÜZENLİ MOLA VERİLMELİ

Dr. Kıvanç Şahin, anne adaylarının kara yolculuğu sırasında rahat ve vücudu sıkmayan giysileri tercih etmesini, arka koltukta oturmaları gerektiğini, eğer otomobilin ön koltuğunda yolculuk edeceklerse emniyet kemerini rahatsız olmayacakları şekilde ayarlamaları gerektiğini kaydetti. Şahin, şunları kaydetti:

''Aracın konforlu ve anne adayını sarsmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Seyahat sırasında kan dolaşımının düzenlenmesi açısından, 2 saatte bir mola verilmeli ve 10 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır. Anne adayı molalarda tuvalet ihtiyacını gidermelidir. Araç içindeki sıcaklık en az 25 derece olmalı, klimadan üfleyen soğuk hava ile direkt temas engellenmeli ve ortamda ani ısı değişimi olmamalıdır.''

UÇAK YOLCULUĞU DOKTOR KONTROLÜNDE YAPILMALI

Gebeliğin 32'inci haftasından yani 8'inci ayından itibaren anne adaylarının uçak yolculuğu yapmalarının sakıncalı olduğunu vurgulayan Dr. Şahin, ''28'inci haftaya kadar ise uçak tercih edilebilir. Ancak yolculuğa mutlaka doktor kontrolünde çıkılmalı ve risk grubunda olan gebeler, seyahat için herhangi bir engeli olmadığına dair doktor önerisi ile hareket etmelidir. Uçak yolculuğu sırasında rahat ve bol giysiler giyilmeli, sırt ve boyun için destek amaçlı yastıklar kullanılmalıdır. Gebelik döneminde görülen en önemli sorunlardan biri de ayaklarda oluşan ödemdir. Bunu önlemek için de seyahat boyunca ayak egzersizleri yapılmalıdır. Uzun süreli uçak yolculukları söz konusu ise koridorda 2 saatte bir 4-5 adım atılması önerilir. Mümkünse kan dolaşımını artırmak için varis çorabı giyilmelidir. Uçak yolculuklarında ortamın nemi ayarlanamadığı ve düştüğü için yolculuk süresince bol sıvı alınmalı, kahve ve çay gibi içecekler tüketilmemeli, gebe aç kalmamalıdır. Uçak iniş kalkışlarında kullanılan kemer de karın bölümünün üzerinden değil alt kısmından geçirilerek takılmalıdır. Yolculuk sırasında ani baş ve karın ağrısı, ateş, ishal, vücutta aşırı şişlik, aşırı kusma, şiddetli karın ağrısı, kanama, bebeğin hareketlerinde azalma söz konusu ise yolculuk sonlandırılmalı, vakit geçirmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır'' dedi.


Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2015, 01:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER