Kuzey Marmara Otoyolu'nda katliam gibi bir kaza oldu. Sakarya mevkisinde aralarında 7 aracın karıştığı kazada ilk belirlemelere göre 10 kişi öldü, 59 kişi yaralandı. Acı olaydan ilk fotoğraflar da geldi. Vefat edenlerin bir kısmı kazadan sonra araçlardan inen yayalara başka bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Öte yandan kazadan yaralı olarak kurtulanlar katliam gibi kazada yaşananları anlattı.

 Korkunç kaza Kuzey Marmara Otoyolu'nda meydana geldi. Sakarya mevkisinde yaşanan zincirleme trafik kazasına aralarında 3 otobüs ile 1 tırın da olduğu toplamda 7 aracın karıştığı belirtilirken, katliam gibi kazada ilk belirlemelere göre 10 kişi öldü, 59 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, otoyolun İstanbul yönü Dağdibi mevkisinde aralarında 3 otobüs ve bir tırın da bulunduğu 7 araç henüz belirlenemeyen nedenle zincirleme kaza yaptı.

YOL YENİDEN TRAFİĞE AÇILDI

Kaza nedeniyle otoyolun İstanbul yönünde ulaşım durdu. Yapılan çalışmalar sonrasında yol yeniden trafiğe açıldı.

Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazada ilk bilgilere göre 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 57 kişinin yaralandığını bildirdi.

Vali Karadeniz, yaralıların hastanelere naklinin gerçekleştirildiğini ve ekiplerin bölgedeki çalışmasının sürdüğünü belirtti.

6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Kuzey Marmara Otoyolu'ndaki kazaya karışan araçlardan 6'sının sürücüsü gözaltına alındı.

SAKARYA VALİSİ KAZANIN SEBEBİNİ ANLATTI! ACI GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz olay sonrası kazayla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Yaralılardan 7'sinin durumu ağır. Yedi yaralıdan biri ameliyata alındı. Tüm ekipler burada. Olay yeri inceleme ekipleri de burada. Olay yeri inceleme ekibi şu anda çalışıyor ama ilk küçük otomobilin Tır'a çarpması şeklinde kazanın başladığı tahmin ediliyor. Daha sonra da diğer araçların çarptığı şekilde. Vefat edenlerin bir kısmı araçtan inen yayalara arkadan gelen diğer bir aracın çarpması ile gerçekleştiği belirtiliyor. Tabi bunlar ilk tespitler."

ÖLÜ VE YARALI SAYISI GÜNCELLENDİ

Daha önce 11 olarak açıklanan ölü sayısının 10 olduğu, yaralı sayısının ise 59 olduğu belirtildi.

KAZAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki kaza ile ilgili yaptığı açıklamasında “Kuzey Marmara yolu Sakarya mevkiinde 11 kişinin hayatını kaybettiği kaza ile ilgili olarak Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış olup bir Cumhuriyet Başsavcı Vekili koordinesinde üç Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir” ifadelerini kullandı.

BAKAN KOCA: 'YARALILAR HASTANEYE KALDIRILDI'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bu sabah 04.36’da Sakarya Kuzey Marmara Otoyolu Tekeler Mevkiinde meydana gelen zincirleme trafik kazasında 10 kişi olay yerinde hayatını kaybetmiş, 8’i ağır 59 kişi ise yaralanmıştır. Yaralılar 30 ambulans ile hastanelere nakledilmiştir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Tedavileri devam eden yaralıların sağlıklarına kavuşmaları için gereken her şey yapılmaktadır" dedi.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Kuzey Marmara Otoyolu'nda 7 aracın karıştığı zincirleme kazada yaşamını yitirdiğini büyük üzüntüyle öğrendiğim 11 yurttaşımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifa diliyorum" dedi.

"YOLUN KENARINDA İNSANLAR ÖYLE YATIYORDU"

Kazayı gören Hasan Horasan da, "Çok sis vardı. 2-3 metre görüntü yoktu. O kadar sisliydi. Yolun kenarında insanlar öyle yatıyordu, sağ tarafında da 15-20 kişiye yakın yatıyordu. Kafası kanayan, suratı kan içinde olanlar…" dedi.

sakaryadaki-kazadan-yara-almadan-kurtulanlar-istanbula-geldi_9804_dhaphoto9

"BİR ANDA OLDU"

Kazazede Esme Tosun, "Bir ses duyduk, bir anda oldu. Sağ tarafımı vurdum. Boynum ağrıyor. Çok sis vardı. Biri geldi bize vurdu. Bizim otobüste duramadı, bariyerlere çarptı" diye konuştu.

Kayınvalidesi otobüste yaralanan Oğuzhan Ağır, "Kendisi saat 04.45 gibi bizi aradı. Sisten dolayı kaza olduğunu söyledi. Otobüsler birbirine çarpmış sanırım. Bizde kendisinden öyle haberdar olduk. Sadece burnunda kanama var, doktora baktıracağız. Ve gözünün altı mor bir şekilde. Kayseri'den geliyorlardı, akşam 19.00'da yola çıkmışlardı. En son Bolu'da görüşmüştük. Sonra Düzce, Sakarya arasında bir yerde böyle bir kaza olmuş" diye konuştu.

sakaryadaki-kazadan-yara-almadan-kurtulanlar-istanbula-geldi_9804_dhaphoto6

Hırsızlık Suçundan Aranan 29 kişi Tutuklandı Hırsızlık Suçundan Aranan 29 kişi Tutuklandı

"CAM BİRDEN PATLADI"

Senem Yüker, "Nasıl oldu göremedik, her yer sisliydi. Cam birden bire patladı, geldi gözüme değdi. Ortalık biran da karıştı, ne olduğun anlayamadım. Hemen indik aşağıya, bu kadar. Sabaha karşı oldu, saat 4 civarıydı sanırım. Kayseri'den geliyorduk. Kaza sonrası neler oldu hiç bilmiyorum, ben kendimden geçmişim" ifadelerini kullandı.

sakaryadaki-kazadan-yara-almadan-kurtulanlar-istanbula-geldi_9804_dhaphoto4

"UYUDUK UYANDIK, BİR PATIRTI KOPTU"

Kazadan hafif yara alan başka bir yolcu "Allah kimseye vermesin. Anlatacağımız bir şey yok. Uyuduk, uyandık, bir patırtı koptu, ona uyandık" dedi. Farklı bir otobüsteki bir yolcu ise ise, "Biz kazaya şahit olmadık, arka taraftaydık. Bizden bir önceki otobüste oldu" ifadelerini kullandı.

sakaryadaki-kazadan-yara-almadan-kurtulanlar-istanbula-geldi_9804_dhaphoto1

Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ