'Reuters'ın aktardığı habere göre'
Sudan ordusundan yapılan açıklamada, Hartum’daki havalimanındaki saldırıda mürettebattan bir kişinin yaralandığı ve yakıt tankının zarar gördüğü ancak uçağın iniş yaptığı belirtildi.

SUDAN’DAKİ ÇATIŞMALARDA BİR İLK

Yerel saatle 7.25’te iniş yapan uçakta onarım çalışması başlatıldığı bildirildi.

Sudan ordusu, “isyancı” olarak tanımladığı HDK’yı “tehlikeli manevralarla tahliye çalışmalarını engellemeye çalışmakla” suçladı.

Bu, Sudan’da çatışmaların başladığı günden beri bir yabancı ülkeye ait bir tahliye uçağının hasar gördüğü ilk olay oldu. Birçok ülke, Sudan’daki vatandaşlarını tahliye etmek için zorlu bir operasyon yürütüyor.

Eroğlu 3. Defa Başkanlık Koltuğuna Oturdu Eroğlu 3. Defa Başkanlık Koltuğuna Oturdu

Sudan'ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK arasında “HDK'nin tamamen orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü. Sudan Sağlık Bakanlığı, çatışmalarda önceki güne kadar 512 kişinin öldüğünü, 4 bin 193 kişinin yaralandığını bildirmişti.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Sudan’da mahsur kalan Türk vatandaşlarının tahliyesinin sürdüğünü bildirerek, ilk grubun TSK’ya ait uçaklarla emniyetli şekilde ülkeye getirildiğini duyurmuştu.