Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu “Kayseri’de Yaya Öncelikli Yol Kullanımının AB Standartlarıyla Uyumlaştırılması” projesi 2021 yılı Erasmus+ Programı Yetişkin Eğitimi Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmişti. Bu proje kapsamında 5-11 Haziran 2022 tarihleri arasında Emniyet Müdürlüğü’nden seçilen 5 yetişkin eğiticisi, Portekiz BragaMob kurumuna giderek yetişkin eğitim kurs faaliyetini başarı ile tamamlayarak yurda döndü.

BragaMob kurumunda düzenlenen kurs sürecinde Portekiz yaya mevzuatı, trafik kazalarına neden olan yaya kusurları, yaya öncelikli yol kullanımı üzerine sürücülere ve yayalara verilen eğitim faaliyetleri, yayaların geçit ve kavşakların bulunmadığı yerlerde geçme kuralları, sürücü okullarında sürücü adaylarının yaya öncelikli yol kullanımı üzerine aldığı eğitimler, yayaların karşıdan karşıya geçiş kuralları ile yol üzerinde yapılan düzenlemeler anlatıldı. Ayrıca yol ve trafik güvenliği üzerine Avrupa ile ülkemizdeki trafik kültürünün karşılaştırılması, yaya yaralanmalarına neden olan risk faktörleri (hız, alkol vb.), yayaların (gündüz/gece) yetersiz görünürlüğü üzerine yapılan çalışmalar, yol güvenliğini artırmak için ne tür teknolojinin kullanıldığı konularında da bilgi verildi.

5 gün boyunca devam eden kurs sonrasında katılımcılar aldıkları eğitim sayesinde AB standartlarında trafik kültürünü yayalara, yaya kültürünü sürücülere öğretmeyi amaç edinmiştir. Katılımcılar ayrıca kursta edindikleri bilgi ve becerileri Kurs Katılım ve Europass sertifikası alarak belgelendirdiler.

Editör: Haber Merkezi