Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasının ardından, seçim öncesinde 20-24 Mayıs tarihleri olarak açıklanan yurt dışında oy verme tarihleri bazı ülkelerde değiştirildi.

Yurt dışındaki seçim merkezlerinde sandıkların genelde beş gün boyunca açık kalması öngörülürken, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüksek oy aldığı bazı ülkelerde oy verme gününün yalnızca iki gün ile sınırlanması tepki çekti.

Kılıçdaroğlu ilk tur seçimlerinde İrlanda’da yüzde 86.7, ABD’de yüzde 80.4, Kanada’da yüzde 79.7, İngiltere’de yüzde 79, Japonya’da yüzde 61.7 oy almıştı. Bu ülkelerin tümünde oylama işlemi iki gün sürecek.

PORTEKİZ 24 SAAT

Millet İttifakı’nın Kemal Kılıçdaroğlu’na ilk turda yüzde 91 oy çıkan Portekiz’de ise oylama yalnızca bir günle sınırlı tutuldu. Lizbon Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tur oylaması 23 Mayıs 08.00-22.00 saatleri arasında büyükelçiliğimizde kurulacak sandıklarda gerçekleştirilecektir” denildi.

AK Parti'de 7 İlde Değişim AK Parti'de 7 İlde Değişim

CHP’DEN İTİRAZ

CHP Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, YSK'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere'de oy vermek için ayrılan sürenin 4 günden 2 güne düşürülmesine ilişkin kararına itiraz ettiklerini açıkladı.

Yakupoğlu’nun CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ve Muharrem Erkek ile birlikte YSK’ya sunduğu itiraz dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

– İlk turu tamamlanan ve ikinci tura kalan cumhurbaşkanı seçiminde hangi ülkelerde hangi günlerde kaç sandık kurulacağı Yüksek Kurulunuzun 2023/142 sayılı ve 16/03/2023 tarihli kararıyla belirlenmişti. Tüm siyasi partiler, seçim kurulları, adaylar, adayların temsilcileri ve seçmenler hazırlıklarını bu karara göre yapmış, seçimin ikinci tura kalması halinde yukarıda anılan kararda geçen günlerde oy kullanılacağı kabulüne göre hazırlanmıştır. Seçmenler oy kullanma planını bu karara göre yapmıştır.

– Oy torbası taşınması organizasyonu da siyasi partilerce bu organizasyona göre tertiplenmiştir. Ne var ki Yüksek Kurulunuz, 15/05/2023 tarihinde 1007 sayılı kararıyla kuralı yine maç başladıktan sonra değiştirmiştir. Bu kararla seçmenlere önceden bildirilen oy verme günleri bazı yerlerde azaltılmıştır. Özellikle ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere'de oy kullanma günlerinin düşürülmesi, coğrafi olarak büyük olan bu ülkelerdeki seçmenlerin oylarını kullanmak için sandık başlarına yetişememesi sorunu doğuracaktır.