AK Parti Ar-Ge Merkezi tarafından Türkiye Yüzyılı Eğitim Programı düzenlendi. Kültür Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen programa, AK Parti MKYK Üyesi Öznur Çalık, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, ilçe belediye başkanları ve partililer katıldı.

Açılış konuşması yapan İl Başkanı Çopuroğlu, Kayseri’nin manifesto niteliğinde açıklanan Türkiye Yüzyılı’na hazır olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ sözünü anımsatan Çopuroğlu, “Tabi Türkiye Yüzyılı sadece sözden ibaret değil. Cumhurbaşkanımız ilk iktidara geldiği gün ‘artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ demişti. Evet, hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Bundan sonra da Türkiye Yüzyılı 2023 ile beraber dünyada fırtına gibi eseceği kanaatindeyiz” dedi.

Pandemiyle dünyada en çok ihtiyaç duyulan şeyin petrol değil, lider olduğunun görüldüğünü belirten Çopuroğlu, “Afrika’da birçok ülke buğday bulamazken birbirine düşman olan Rusya’dan, Ukrayna’dan milyonlarca ton buğday sevk ediliyor. Burada Türkiye’nin kazancı mazlum coğrafyadaki insanların açlık kriziyle karşı karşıya kalmaması için yapılmış bir hamle” diye konuştu.

Kayseri’nin her yönüyle Türkiye Yüzyılına hazır olduğunu vurgulayan İl Başkanı Çopuroğlu, “Öyle ki Kayseri ilim şehri. Seyit Burhanettin Hazretleri var. Cemil Baba, Helvacı Dede, mübarekler, evliyalar var. Kayseri belki denize uzak ama gönle yakın bir şehir. Kayseri ilim olarak Türkiye Yüzyılına hazır. Bilim olarak da hazır. Burada çok fazla tevazu göstermeye gerek olmadığını düşünüyorum. Dünyada kendi aşısını üretmiş birkaç ülkeden biri Türkiye’nin Kayseri şehri. Adını şişenin üzerinde gördüğünüz zaman eminim hepiniz olumlu etkileniyorsunuzdur. TUKOVAC ismini gördüğünüzde… Kayseri bilim açısından da hazır. Tarih açısından da baktığımız zaman 6 bin yıllık geçmişe sahip tabletler var. İlk satış sözleşmesi ve alışveriş sözleşmesinin olduğunu görüyoruz. Ticari açıdan baktığımız zaman da Kayseri Türkiye Yüzyılına hazır. Sebebi de şu; şu anda yüzlerce Kayserili uçakta dünyanın birçok noktasına ticaret için seyahat ediyor. Bunu laf olsun diye söylemiyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşma sonrası Türkiye Yüzyılı’nı konu alan kısa film gösterildi. Daha sonra AK Parti MKYK Üyesi Öznur Çalık, önceki dönem Milli Savunma Bakanı ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Gazeteci Zafer Şahin ve Taha Hüseyin Karagöz, basına kapalı olarak birer konuşma yaptı.

Editör: Haber Merkezi