CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 24 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul Büyükçemede’Deki bir engelli bakım merkezinde hayatını kaybeden Mehmet Eres’in ölümünü TBMM gündemine taşıdı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Arık, soru önergesinde şu soruların yanıtını aradı:

‘İstanbul Büyükçekmece’deki engelli bakım merkezine 13 Mart 2017’de teslim edilen

Mehmet Eres isimli otizmli genç 24 Temmuz 2022'de bakımevinde vefat etti. Hastane ve polis evraklarına “doğal ölüm” olarak geçen olayın ardından ailenin girişimleri sonucu otizmli gencin 5 yıldır kaldığı bakımevinde, kötü muameleye ve işkenceye maruz kalarak ölümüne sebep olunduğu iddia edildi. Bu bağlamda;

1- ) Engelli bakım merkezleri ne sıklıkla denetlenmektedir?

2- ) Engelli bakım merkezlerinde özel gereksinimli bireylere yönelik fiziksel ve psikolojik şiddetin tespiti için nasıl bir yöntem izlenmekte, şiddet olayının tespiti durumunda nasıl bir yaptırım uygulanmaktadır?

3- ) Mehmet Eres’in ölümünü hastane ve polis evraklarında doğal ölüm olarak raporlandırılmış. Özel gereksinimli bir bireyin hasta bakıcısı tarafından 15 saniye boyunca boğazının sıkılması normal midir?

4- ) Bakım merkezlerinde otizmli çocukların kriz geçirmeleri durumunda uygulanan belirli bir prosedür var mıdır? Otizmli bireyin sandalyeye bağlanması veya bakıcılar tarafından boğazının sıkılması bu prosedür içerisinde yer almakta mıdır?” dedi.

Editör: Haber Merkezi