CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, TMO’nun standart dışı buğday alımı yapmadığını kaydetti. Genç, geçtiğimiz yıl yapılan standart dışı alımın bu yıl neden yapılmadığını sordu.

“Çiftçimiz her geçen yıl daha büyük sorunlar yaşıyor” diyen Genç, “Geçtiğimiz yıl TMO buğdayı 6 bin 600 TL’den alıyordu. Bununla birlikte standart dışı diye tabir edilen buğdayı ise 6 bin TL’den almıştı. Ancak bu yıl TMO standart dışı buğday alımı yapmıyor. Gerekçe olarak ise Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan talimat geldiğini söylüyor.” dedi.

2022 yılı Mart ayında dönemin AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın “Birkaç konuşmamda tarıma çok dikkat çektim, vatandaşlara dedim ki ekin, deliler gibi ekin, dağı, taşı ekin. Merak etmeyin devletimiz sizin maliyetlerinizi biliyor, gereken desteği verecek. Yeter ki siz ekin çünkü artık gıda petrolden de altından da önemli hale geldi” sözlerini hatırlatan CHP’li Genç, “Dağı taşı ekin diyordunuz. Çiftçimiz de büyük fedakarlıkla, artan girdi maliyetlerine rağmen ekimini yaptı. Toprağına küsmedi. Şimdi görüyoruz ki geçen yıl çiftçiye “ekin” diyenler bu yıl çiftçiyi unuttu. Çiftçi emek verdi, ekti, hasadını yapıyor. Bu yıl buğday alım fiyatı 8 bin 250 TL. Çiftçimiz standart dışı buğdayın da 7 bin 750 TL’ye alınmasını talep ediyor. Ama TMO alımda geçen yılın gerisinde kaldı. Çiftçi sizin sözünüze nasıl güvenecek. İktidar çiftçiyi yarı yolda bıraktı. Geçen yıllarda alınan standart dışı buğday bu yıl neden alınmıyor” dedi.

TMO RANDEVU VERMİYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çiftçinin ürününü almak için randevu vermediğini de dikkat çeken Genç, “Çiftçimiz ürününü teslim etmek için randevu alamıyor. Randevu alamayan çiftçi tüccarların eline düşüyor. Böyle mi sahip çıkacağız tarıma? diye sordu.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Genç Bakan Yumaklı’ya şu soruları yöneltti:

- Toprak Mahsulleri Ofisi, geçtiğimiz yıl standart dışı buğday alımı yaparken bu yıl neden yapmamaktadır?

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Develi Organize Sanayi Bölgesini Sordu CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Develi Organize Sanayi Bölgesini Sordu

- Toprak Mahsulleri Ofisi’ne bakanlığınızca standart dışı buğday alımı yapılmaması için bir talimat gönderilmiş midir? Gönderilmişse talimatın gerekçesi nedir?

- Toprak Mahsulleri Ofisi şubelerinde yaşanan randevu sorunun çözümü için herhangi bir adım atacak mısınız?