Saadet Partisi’nden Büyükkılıç Çıkışı: “Memduh Ağam Eğlenir Bizimle” Saadet Partisi’nden Büyükkılıç Çıkışı: “Memduh Ağam Eğlenir Bizimle”

CHP Milletvekili Aşkın Genç, “İlk uçağı yapmakla ne kadar övünsek azdır. Türk Havacılık tarihine imzasını atmış olan Kayseri Tayyare Fabrikası’nın yerinde bugün millet bahçesi adı altında bir şeyler yapılıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük önem vererek başlattığı sanayi ve teknolojik kalkınma sürdürülebilse ve günümüzde de kendi uçağımızı yapmaya devam edebilseydik” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Aşkın Genç; “Orman yangınlarına bile müdahale edebilecek uçağımızın olmadığı bir dönemde, geçmişte yapılan uçağı sergilememizin yanı sıra keşke yeni uçaklar üretecek tesislerimizin varlığını da gösterebilseydik” diyen Genç , “1926’da başlatılan anlayışı devam ettirmek yerine, millet bahçesi yapmakla övünüyoruz. Oysa öncelikli ihtiyacımız savunma sanayinde daha ileri giderek, kendi uçaklarımızı üretmek olmalı. 1930’lu yılların şartları ile yapımı gerçekleştirilmiş uçağımızı sergilemenin yanı sıra, bugün günümüz teknolojisi ile yapılmış en azından kendi yangın uçaklarımızı yapabilen bir ülke olduğumuzu da sergide gösterebilseydik. Cumhuriyet döneminde hiçbir şey yapılmadı propagandası yapanlar, şimdi dönemin bu büyük eserini sergileyerek, buradan siyasi rant beklentisi içindedir. Cumhuriyet Halk Partisi, savunma sanayimizi bugün olduğu noktadan çok daha ileriye götürecek hamleleri yapacak ve  1930’ların anlayışı ile kendi uçaklarımızı günümüz teknolojisi ile  üretmeye devam edecektir” dedi.