Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikasti soruşturması kapsamında, terör örgütü FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile firari emekli Albay Levent Göktaş’ın da aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün’ün yürüttüğü akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun 18 Aralık 2002’de evinin önünde uğradığı silahlı saldırıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile örgüt yöneticilerinden Mustafa Özcan, Aydın Köstem ve Enver Altaylı, Hablemitoğlu’nu tasarlayarak öldürmeye azmettirmekle suçlandı.

“TASARLAYARAK ÖLDÜRDÜLER”

İddianamede, firari emekli Albay Levent Göktaş, emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ve emekli binbaşı Fikret Emek’in Hablemitoğlu’nu “tasarlayarak öldürdükleri” belirtildi.

ÖRGÜT KURMAK SUÇUNDAN DA YARGILANACAKLAR 

Bu kapsamda söz konusu sanıkların “Ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, ayrıca Göktaş’ın “örgüt kurmak” suçundan 8 yıla, Mumcuoğlu ve Emek’in ise “suç örgütüne üyelik”ten 4 yıla kadar cezalandırılmaları istendi.

Eski yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır ile FETÖ firarisi Serhat Ilıcak’ın da “tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” suçundan 20 yıla kadar hapsi istenen iddianamede, Bozkır’ın “suç örgütüne üyelik”ten 4 yıla kadar daha hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, Mehmet Narin’in “suç örgütüne üye olmak”tan 4 yıla kadar hapis istenirken 9 kişi için takipsizlik kararı verildi.

SUİKASTİN ÜZERİNDEN 20 YIL GEÇTİ

Akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun dikkatleri üzerine çekmesine neden olan çıkışı FETÖ’nün sözde “cemaat” olarak bilindiği yıllarda bu yapıya yönelik tespitleriydi. “Gülen cemaati”nin devlet içine sızarak kritik kadroları tuttuğuna dikkati çeken Hablemitoğlu, “Köstebek” isimli kitabında “Gülen cemaati”nin silahlı örgüt halini almaya başladığı tespitini yaparak yapıyı “Fetullahçılar” olarak tanımladı.

Örgütün hedefi haline gelen Hablemitoğlu,18 Aralık 2002’de evinin önünde başından vurularak öldürüldü.

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen faili meçhul kalan Hablemitoğlu dosyası, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden kısa bir süre önce yeniden raftan indirildi. Suikasta ilişkin detaylar yeniden incelendi, ulaşılan bilgiler, cinayetin FETÖ tarafından işlenmiş olabileceği şüphesini beraberinde getirdi.

BOZKIR, TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Soruşturmayı genişleten savcılık, o dönem Ukrayna’da bulunan şüpheli eski asker Nuri Gökhan Bozkır hakkında kırmızı bülten çıkardı. MİT tarafından 27 Ocak 2022’de Türkiye’ye getirilen Bozkır, 8 Şubat’ta “suç örgütü üyeliği” ve “tasarlayarak öldürme” suçlarından tutuklandı. Şüphelinin beyanları doğrultusunda, 8 Haziran 2022’de emekli albay Levent Göktaş, emekli binbaşı Fikret Emek, suikastın tetikçisi olduğu iddia edilen emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu’nun aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Aralarında Emek ve Mumcuoğlu’nun da bulunduğu 4 kişi tutuklandı, diğer 4 şüpheli ise adli kontrolle serbest bırakıldı, adresinde bulunamayan Göktaş’ın firar ettiği belirlendi.

Soruşturma kapsamında tutuklanan bir diğer şüpheli ise daha önce “FETÖ üyeliği” ve “casusluk” suçlarından 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı oldu.

Levent Göktaş’ın yolu KAYSERİ’YLE KESİŞTİ

Diğer yandan Necip Hablemitoğlu’nu öldürdüğü iddiasıyla ve FETÖ Terör Örgütü suçundan müebbet hapis cezasıyla yargılanan emekli Albay Levent Göktaş’ın yolu söz konusu iddianame hazırlanmadan önce 29 Temmuz 2016 tarihinde Kayseri’yle kesişti.

HÜSEYİN AKAY, Levent Göktaş’I KAYSERİ ŞEKER DE AĞIRLADI

Kayseri’ye gelip Kayseri Şeker Fabrikası’nı ziyaret ettiği öğrenilen Göktaş’ın o dönem Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay ile de görüştüğü ortaya çıktı.

HÜSEYİN AKAY LEVENT GÖKTAŞ’I “HOŞGELDİN KAHRAMAN” SÖZLERİYLE KARŞILADI

Söz konusu skandal ziyaret sonrasında ise, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay ziyarete ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaşarak, altına; “O bir kahraman. Levent Göktaş. Türk Milleti ve Devleti için yaptığı kahramanlığın bedelini Ergenekon’dan 5 yıl hapis yatarak da ödedi ama bugün itibarı iade edilenlerden. Kayseri’yi ziyarete geldi. Hoş geldin Kahraman” şeklinde ifadeler kullandı.

HABER: ALİ TÜRKASLAN