CHP Milletvekili Ömer Fetih Gürer’in soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, son 20 yıl içerisinde hemzemin geçitlerde meydana gelen kazalarda 1642 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Uraloğlu’na sorular yöneltti.

Gürer, “2003-2023 yılları arasında kaç lojman yıkılmıştır? 

Kaç liman özelleştirilmiştir? 

Kaç kaza olmuştur? 

Bu kazalarda kaç kişi yaşamını yitirmiştir?” 

Başkan Büyükkılıç, Bilim Merkezi’nde Çocuklarla Bir Araya Geldi Başkan Büyükkılıç, Bilim Merkezi’nde Çocuklarla Bir Araya Geldi

şeklindeki sorularına yanıt istedi. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorularına yanıt veren  

Bakan Uraloğlu,  “Derince, Bandırma, Samsun, İskenderun ve Mersin Limanları İşletme Hakkı Devir yöntemiyle özelleştirilmiştir. TCDD tarafından Haydarpaşa ve İzmir Limanları işletilmektedir” açıklamasında bulundu. 

2003-2022 yılları arasında hemzemin geçit ve şahsa çarpmalar dahil 4.506 adet kaza meydana geldiğine dikkat çeken Bakan Uraloğlu, meydana gelen kazalarda ise 1.642 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, son yirmi yıl içerisinde Bakanlıklarına bağlı kuruluşlara ait 496 adet lojmanın çeşitli gereçlerle yıkıldığını açıkladı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer özelleştirme ile ülkemiz limanlarının satıldığını ve kamu varlıklarının tüketildiğini, başkanlıklara bağlı araziler satılması yanında personelin kullanımında lojmanlarında yıkıldığını belirterek Kamucu bir anlayışla değil de kamuya ait varlıkların satılması anlayışı halende sürmektedir” dedi. Gürer, 20 yılda 1.642 kişinin hemzemin geçitlerde can vermesini de ciddi bir kayıp olduğunu belirterek, “Bu bağlamda birden çok neden olsa da günümüzde halen hemzemin geçitte bir nedenle can verilmesi anlaşılır bir durum değildir. Her türlü önlem ve düzenleme de bu bağlamda sağlanmalıdır” diye konuştu.

Editör: SELAHATTİN KARAKOÇ