banner257

Erkilet havaalanında 'Paralel Yapı' operasyonu

İş adamları Hamdi Kınaş, Halil Gazezoğlu, Ali Ezinç göz altına alındı

 Erkilet havaalanında 'Paralel Yapı' operasyonu
Kınaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Kınaş ile İş Adamları Halil Gazezoğlu ve Ali Ezinç, Erkilet Havaalanında göz altına alındı. Kırgısiztan'ın Başkenti Bişkek de bulunan ve Fethullah Gülen cemaatinin Kayseri'nin İl İmamı olduğu iddia edilen Sıtkı Baş isimli şahsa devletin gizli bilgi ve belgelerini götürdükleri iddiası üzerine göz altına alınan iş adamlarının otomobili ve bavullarında arama yapıldı. Yapılan arama sonucunda, iş adamlarına ait elektronik veri depolamaya yarayan bilgisayar, harddisk, USB bellek ve cep telefonlarına el konuldu.

Kınaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Kınaş ile İş Adamları Halil Gazezoğlu ve Ali Ezinç, Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'e uçmak için Erkilet Havaalanına giriş yaptıkları esnada, "Parelel Yapı" soruşturması kapsamında göz altına alındı.
Söz konusu İş Adamlarını taşıyan 06 KNS 05 . plakalı otomobil, Erkilet Havaalanının giriş güvenlik kapısı önünde Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından durduruldu. 

Önce üzerleri aranarak araçtan indirilen iş adamları, hemen yakınındaki Erkilet Havaalanı Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Burada hem iş adamlarına ait bavullarda hem araçlarında yapılan incelemelerde, elektronik veri depolamaya yarayan bilgisayar, harddisk, USB bellek ve cep telefonlarına mahkeme kararıyla el konuldu.

Yapılan arama ve el koyma işleminin ardından söz konusu iş adamları, serbest bırakıldı ve Bişkek'e uçmak üzere uçağa bindiler. Kınaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Kınaş, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, kontrolden geçirildikleri belirterek, "Sebebini emniyetteki arkadaşlara sorun" dedi.

Söz konusu operasyonun Kırgısiztan'ın Başkenti Bişkek de bulunan ve Fethullah Gülen cemaatinin Kayseri'nin İl İmamı olduğu iddia edilen Sıtkı Baş isimli şahsa devletin gizli bilgi ve belgelerini götürdükleri iddiası üzerine, Kayseri Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı üzerine yapıldığı öğrenildi.
HABER: ALİ TÜRKASLAN


HABER: ALİ TÜRKASLAN

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2015, 20:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER