"KAYSERİ'NİN PARASI ERDOĞANIN EMRİNDE"

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, TMSF şirketlerin Adalet ve Kalkınma Partisi’nin arka bahçesi gibi kullanıldığını belirterek, Erciyes Anadolu Holding’in CEO’sunun 20 milyon Euro ile kayıplara karıştığını belirtti.

"KAYSERİ'NİN PARASI ERDOĞANIN EMRİNDE"

Holding üzerinden yandaş basına para aktarıldığını belirten Arık, “Sabah’a, Akşam’a, Takvim’e, Fotomaç’a milyonlarca lira para aktarılıyor ama Cumhuriyet’e Korkusuz’a BirGün’e, Yeniçağ’a tek kuruş yok. İşte, holding böyle yönetiliyor. AKP’nin arka bahçesi gibi yönetiliyor” diye konuştu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de uygulamayı eleştirerek,

“Düşünün ki mesela, İstikbalin Sözcü’ye, Millî Gazete’ye Cumhuriyet’e Karar’a, Yeniçağ’a hiçbirine...
Hepsi sıfır, bunların hepsi. İstikbalin bir sosyal demokrata satacak kanepesi yok, bu mu iyi yönetim?” dedi. İyi Parti’nin TMSF’ye devredilen şirketlerin yönetimiyle ilgili verdiği önerge üzerine konuşan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 15 Temmuz darbe girişimini Allah’ın lütfu olarak gören AKP’nin TMSF devredilen şirketleri de Allah’ın lütfu olarak gördüğünü belirtti. Erciyes Anadolu Holding’in CEO’sunun 20 milyon EURO ile kayıp olduğunu belirten Arık, “Atanan kayyumlar da sanki kanunun temsilcisi değil de, AKP’nin militanı gibi davranıyor. Sizlere, ilim Kayseri’den TMSF’ye devredilen, Türkiye’nin de en büyük kuruluşlardan biri olan Erciyes Anadolu Holdingden örnek vermek isterim: Şirketin başına 2016 yılında 5 kişiden oluşan bir kayyum heyeti atanır, kayyumun başına da Ertunç Laçinel isminde biri getirilir. Şimdi, ben bu iktidara soruyorum: Ertunç Laçinel nerede? Kayseri’nin 20 milyon eurosu nerede? Elbette ki 128 milyar doları buharlaştıranlar bu soruya da yanıt vermeyecek, biliyorum” diye konuştu.

AKP MİLLETVEKİLLERİ KULAKLARININ ÜZERİNE YATTI

Erciyes Anadolu Holding’te yaşananlarla ilgili dönemin başbakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinin 4,5 yıldır yanıtlanmadığı belirten Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “ 2018 yılının Şubat ayında, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’a Ertunç Laçinel’e sordum, dört buçuk yıldır hâlâ soru önergeme yanıt bekliyorum. Ama CEO 20 milyon euroyla kayıp. İktidarın milletvekilleri, Kayseri milletvekilleri de sessiz, kulaklarının üzerine yattılar, sağır, dilsiz oldular.

Bakınız, o CEO’nun yerine atanan yeni CEO kim? İktidar partisinin İstanbul milletvekili aday adayı, aynı zamanda Berat Albayrak ve Sedat Albayrak’la birlikte NUN Vakfının Genel Müdürü”

KAYSERİ’NİN PARASI ERDOĞAN AİLESİNİN EMRİNDE

“Sayın milletvekilleri, bakın, Erciyes Anadolu Holdingin yani Kayseri’nin parası şu an tamamen Erdoğan ailesinin emrinde. Onlar nereye, ne kadar para derlerse, o kadarı oraya harcanıyor. Bakınız, damadın kardeşlerinin başında olduğu Turkuvaz Medya’ya yani A Haber’e, A Spor’a, ATV’ye A Para’ya, A2 gibi kanallara milyonlarca dolar para aktarılmış ama tarafsız yayıncılık yapan FOX TV’ye Halk TV’ye, Tele1’e, KRT’ye bir kuruş para yok, bir kuruş yok. Yine Sabah’a, Akşam’a, Takvim’e, Fotomaç’a milyonlarca lira para aktarılıyor ama Cumhuriyet’e, Korkusuz’a, BirGün’e, Yeniçağ’a tek kuruş yok sayın milletvekilleri. İşte, holding böyle yönetiliyor. AKP’nin arka bahçesi gibi yönetiliyor. Bakınız, Erciyes Anadolu Holdingin yani Kayseri’nin parası başka nerelere aktarılıyor?

Damat nereye uygun görülürse para oraya aktarılıyor. TÜRGEV’e TÜRGEV’in sahip olduğu İbn-i Haldun Üniversitesine. Bir de bu CEO’nun Nun Okulları var ya, onu da herhâlde CEO kendisi açıklayacaktır. İşte, bu soruların yanıtlanması için de Şubat 2022de Fuat Oktay’a soru sordum, Sayın Başkanım hâlâ yanıt verecek soruma, 10 tane soru sordum, yanıt alamadım.

Dedim ki: ‘Mesela holdingin batık kredilerin yeniden yapılandırılması konusunda faaliyet gösteren Emin Varlık Yönetim şirketiyle nasıl bir ilişkisi var? Yine, siyasi kişilerin gizli ortağı olduğu firmalar üzerinden holdinge, fahiş fiyatlar üzerinden mal alınıyor mu?’ diye sordum ama yanıt alamadım. Yine bu kişi holdingi babasının çiftliği olarak gördüğü için muhalefet partisinin milletvekillerini, il başkanlarını holdingin hiçbir faaliyetine çağırmıyor. Toplu iş sözleşmesinde şöyle diyor: ‘Bizim toplantılarımızda genelde Cumhur İttifakı’nın bileşenleri bulunur, onları milletin arasında pek görmesek de aldığımız nefesten haberdarlar.

Bu holding vekilleri sayesinde bugün bu hâldeyiz, tırnaklarına taş değmesin.’ Evet, tabii ki ‘Onların tırnaklarına taş değmesin.’ Dersin çünkü onlarla birlikte saltanat sürüyorsun ama sürdürdüğünüz saltanatının sonu geldi. Geliyor gelmekte olan, gidiyor gitmekte olan”

İSTİKBAL’İN BİR SOSYAL DEMOKRATA SATACAK KANEPESİ YOK

Arık’ın yandaş basının desteklendiği yönündeki açıklamaları üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de muhalif basına reklam verilmemesini eleştirerek, “Hatip konuşurken bir konu dikkatimi çekti, geçtiğimiz hafta komisyon toplantısında kamu bankalarının reklam verdiği televizyonları ve gazeteleri dile getirmiştim, tamamı iktidara yakındı. Kamu gücü size emanet edilmiş, atadığınız sadakatli ama liyakatsiz kadrolar sizi ve Cumhur İttifakını destekleyen gazete ve televizyonlara reklam yağdırmış, muhaliflere bir kelime dahi reklam vermemiştir. Şimdi, eldeki çizelge şunu gösteriyor: Örneğin, Bellona, İstikbal, Mondi, Koza, Aydınlı; tamamı kayyumda ve diyorsunuz ki ‘İyi yönetiyoruz.’ İyi yönettiğinizi düşündükleriniz verdikleri reklamları sadece toplumun bir kesimine, iktidara yakın gazetelere, onun seçmeninin okuduğu yere yatırıyor. Düşünün ki mesela, İstikbalin Sözcü’ye, Millî Gazete’ye Cumhuriyet’e, Karar’a, Yeniçağ; hiçbirine...
Hepsi sıfır, bunların hepsi. İstikbalin bir sosyal demokrata satacak kanepesi yok, bu mu iyi yönetim? Örneğin, Bellona’nın bir çekyatı almak için seçim akşamı A Haber izleyip üstüne uzanacak bir müşteriye ihtiyacı var, öyle mi? Bu mu iyi yönetim? ‘Devletin, milletin hazinesine kazandırdık.’ dediğiniz bu şirketleri yönetirken bu kadar haksız, hukuksuz, mantıksız, iyi yönetimden uzak bir işi yapıyorsanız, gerçekten, bu ülkenin en hayrına olan şey, sizden bu ülkeyi kurtarmaktır, sizin bu kötü yönetiminizden ve liyakatsiz yönetiminizden.” Diye konuştu.
Mecliste tartışma konusu olan Boydak Holding araştırması ek de belirtilen linktedir;
https://www.kayseriyerelhaber.com/ozel-dosya/boydak-holding-de-milyonluk-soygun-h20127.html

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2022, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER