Ataman’da ERÜ’ye Çağrı!

İYİ Parti Kayseri İl Başkanı Sebati Ataman, Erciyes Üniversitesinde çalışan işçilerin sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi. ERÜ yetkililerine çağrıda bulunan Ataman, “Neden Haklarını vermemekte direniyorsunuz?”diye sordu.

Ataman’da ERÜ’ye Çağrı!

İYİ Parti Kayseri İl Başkanı Sebati Ataman yaptığı açıklamada şunları söyledi: “ 2018 yılında 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron firmalarda çalışan işçiler 4/D sürekli işçi kadrosuna geçirildi ve 4/D işçileri Kamu Çerçeve Protokolüne dahil edildi. Şehrimizde Kayseri Üniversitesi bu protokolü uygularken, Erciyes Üniversitesi’nde aynı statüde çalışan, aynı işi yapan 1300 personel maalesef bu protokole dahil edilmedi. Aynı kampüs içerisinde bulunan Kayseri Üniversitesinde, aynı statüde görev yapan 4/D li işçi kardeşlerimiz, 4500-5000TL maaş alırken, Erciyes Üniversitesinde çalışan ve protokole dahil edilmeyen yaklaşık 1300 işçi kardeşimiz 3000TL gibi bir maaş almaktadır.

05 Kasım 2021 tarihinde bütçe komisyonu görüşmelerinde Bakan Vedat Bilgin, bu şekilde bir ayrıştırmanın olamayacağını yapılan kamu çerçeve protokolünün tüm kamu kurumlarını kapsadığını, protokolü uygulamayan Erciyes Üniversitesi ve diğer üniversitelerinde dahil olması gerektiğini dile getirmiştir. Yapılan açıklamalar sonrası üniversite yönetiminin ve yetkili sendikaların adım atmasını ve mağdur edilen işçilerin mağduriyetinin giderilmesi, ülke olarak ekonomide zor günler geçirdiğimiz, doların, altının, enflasyonun halkımızı daha da fakirleştirdiği bu süreçte mağdur edilen işçilerin ve ailelerinin bir nebzede olsa rahatlaması, özellikle pandemi döneminde yoğun ve özveri ile çalışan bu kardeşlerimizin hak ettikleri ücret ve sosyal haklarının bir an önce verilmesi ve evlerine huzur içinde gitmelerini sağlamak için, zaman geçirmeden Erciyes Üniversitesi’nin de protokolü imzalayarak mağduriyetleri bir an önce bitirmesini bekliyoruz. “dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289