banner311

İYİ Parti Vatandaşı Dinledi!

İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, beraberinde İyi Parti Kayseri İl Başkanı Sebati Ataman, Büyükşehir Belediye Meclisi İyi Parti Meclis Gurup Başkanvekili Kazım Yücel ve Kocasinan ilçe teşkilatı üyeleri ile vatandaşları dinlemeye devam ediyor. Vatandaşlar sıkıntılarını İYİ'lere anlatıyor.

İYİ Parti Vatandaşı Dinledi!

İyi Parti Kocasinan İlçe Teşkilatı mahalle mahalle gezerek vatandaşların sorunlarını dinliyor ve çözüm için notlarını alıyor. İyi Parti Kocasinan teşkilatının adresi bu kez Yeşil Mahalle ile Yemliha Mahallesi oldu. Heyette İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, beraberinde İyi Parti Kayseri İl Başkanı Sebati Ataman, Büyükşehir Belediye Meclisi İyi Parti Meclis Gurup Başkanvekili Kazım Yücel ve Kocasinan ilçe teşkilatı üyeleri yer aldı.

MÜLTECİLER BİRİNCİ SORUN

Mahalle mahalle gezen İyi Parti heyetine vatandaşlar öncelikli olarak mülteciler sıkıntısını aktarıyor. Kayserililer, düzensiz bir şekilde Türkiye'nin her noktasına dağılan mültecilerin güvenlik ve asayiş sorununu oluşturduğu dile getirdiler. Kayseri'nin bazı mahallelerinde Türk vatandaşlarının rahatça dolaşamamaya başladığını belirten vatandaşlar, kendilerini güvende hissetmediklerini ve mültecilerin çete şeklinde topluca hareket ettiklerini belirttiler. Yine vatandaşlar İyi Parti heyetine işsizlikten dert yandı. Mültecilerin her sektörde var olduklarını ve iş verenlerin de ucuz işçilik nedeniyle mültecileri çalıştırdığını belirtip bu sorunun çözülmesini istediler. Vatandaşlar, yine Afganistan'ta yaşanan olaylar nedeniyle ülkeye gelebilecek yoğun mülteci akınlarından korktuklarını ve bu konuda iktidarın net bir politika izlemediklerinden endişe duyduklarını dile getirdiler. Yeni bir göç dalgası ile karşılaşmak isteyen vatandaşlar, bir an önce göçün önüne geçilmesini istediler.

ÇİTFÇİLER ÜRETİMİ BIRAKACAK

Özellikle Yemliha Mahallesinde ise çiftçiler ve besiciler, tarım ve hayvancılık politikalarından dert yandı. Artan tarım ve hayvancılık girdileri nedeniyle, ürettikleri tarım ürünlerini ve besi hayvanlarını maliyetlerinin altında tüketiciye ulaştırdıklarını belirttiler ve her sene daha da geriye gittiklerini vurguladılar. İnsanları doğdukları yerde doyurmanın hesaplarının yapıldığını vurgulayan Yemliha sakinleri, sulama projeleri ile bazı arazilerin de istimlâk sorununun sürdüğünü ifade ettiler. Pandemi sürecinde tarım ve hayvancılığının öneminin bir kez daha anlaşılmış olmasına rağmen, hükümetin çiftçiyi ve besiciyi bitirmek için yavaş davrandığını belirten mahalle sakinleri, yakında herkesin köyünü terk ederek üretimi bitireceklerini söylediler. Mahalle sakinleri otobüs seferlerinde uygulanan aktarma yöntemini de eleştirdi. Yemliha'dan gelen otobüslerin direk kent merkezine ulaşmadığını, aktarma noktasında yolcuları bıraktığını, aktarma noktasında uzun bekleyiş nedeniyle zaman kaybı yaşadıklarını ve işlerini bitirmekte zorlandıklarını belirttiler. Yeşil Mahalle sakinleri de kentsel dönüşüm istediklerini ve mahallelerinin planlamalara dahil edilmesini istediler.

ÇANTASINI ALAN TÜRKİYE'YE GELİYOR

Kocasinan ilçesinin mahalle sakinlerini dinleyen İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş da hükümetin mülteciler konusunda sınıfta kaldığını ve bu konuda AKP iktidarının bir planı olmadığını söyledi. Ataş, "AKP, Saray'daki iktidarını nasıl sürdüreceğinin derdinde. Vatandaşın mülteciler konusundaki endişeleri veya işsizlik konusundaki endişeleri sarayın umurunda değil. Türkiye, AKP döneminde çantasına alanların sorgusuz sualsiz geldiği bir ülke oldu. Sınır kapılarından adını soyadını yazdıran herkes Türkiyemizin her noktasına rahatça ulaştı. Kapıdan girenlere bile asayiş uygulamasının yapılmadığı bir ülkede, kaçak girişlerin önü ise inanılmaz bir şekilde açıldı. Binlerce kilometre öteden gelen Afgan mültecileri, Anadolu'nun ortasındaki bir kentte topluca yürürken görebiliyoruz. Bu açık ve net mülteciler konusunda Türkiye'nin sınıfta kaldığını gösteriyor" dedi.

KAYIT DIŞI İSTİHDAM ARTTI, TÜRK MİLLETİ İŞSİZ KALDI

İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, mültecilerin işsizliği artırdığını da belirtti ve sarayın bu konudan rahatsız olmadığını söyledi. Ataş, "AKP'nin Genel Başkan Yardımcısı çıktı ve 'Sanayiyi Suriyeliler ayakta tutuyor' dedi. Bu ne talihsiz açıklama. Bakın her sektörde sigortasız ve düşük ücrete çalıştırılan mülteciler var. Farkında değiller ama ülke ekonomisi kayıplar yaşıyor. İşletmeler mültecileri düşük ücretle çalıştırıp kendilerine ek gelir elde ederken; devletimiz vergi toplayamıyor ve SGK'nın borç yükü artıyor. Aynı zamanda mültecilerin istihdam edildiği yerler nedeniyle, Türk Milletinin öz evlatları işsiz kalıyor ve bunalıma giriyor. Türk Milleti bir patlamanın eşiğinde. Bu kadar ajanların cirit attığı yerde, işsizliği ve kayıp olan gelirleri görmezden gelen Saray Rejimi, kendi geleceğinin derdine düşmüş durumda. Vatandaş da umurunda değil!" şeklinde konuştu.

AKP, KAPIYI VATANDAŞIN YÜZÜNE KAPATTI

Mahalle gezilerinde vatandaşların derdini dinleyen Büyükşehir Belediye Meclisi İyi Parti Grup Başkanvekili Kazım Yücel de, "Kayserili hemşerilerimiz daha güzel bir kentte yaşamayı hak ediyor. Belediyelerimiz vatandaşlarımızın sıkıntılarını çözeceğine artırma yoluna gidiyor. Her geçen gün Kayseri'de sorunlar artıyor ve kapılar vatandaşın yüzüne kapanıyor. AKP'li olursan hizmetin kaymağından yararlanıyorsun. AKP'li değilsen kırk takla atarak işleriniz geciktiriliyor. Bakın kırsal kesimlerden aktarma ile gelen vatandaşlarımız haklı olarak kent merkezine kadar ulaşmak istiyor. Bu çağrılara kulak verilmiyor. Yine kırsal mahalle olmak isteyenler var. Belediyeler gelirlerinin düşmemesini isteyerek bu konuları gündeme bile getirmiyor ve mahallelerin yasal haklarını geciktirmenin yollarını deniyor. Yine çiftçilerin ve besicilerin de sorunları her geçen gün artıyor. Sorunlar çözülmek yerine çoğalıyor. Biz İYİ'ler hep sahadayız ve çözüm üreten, yol gösteren muhalefet anlayışı ile hareket ediyoruz. Sahadan edindiğimiz bilgilerden hareketle, sorunların çözümü için gerekli yerlere müracaatlarımızı yapıyoruz, platformlarda sorunları dile getiriyoruz, muhataplarına iletiyoruz ve sorunları çözmeye çalışıyoruz. Sorunları görmezden gelinmesi üzerine de bu konuları kamuoyuna açıklıyoruz. Sahada vatandaşın İyi Parti iktidarını beklediğine de şahit oluyoruz. Bizim iktidarımızda kapılar vatandaşa asla kapanmayacak." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289