banner257

Özer: Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye

Cumhuriyet Halk Partisi 19 Mayıs Atatürk Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Burada bir basın açıklaması yapan Başkan Ümit Özer, “19 Mayıs 1919, Emperyalizme, işbirlikçilerine karşı dik ve onurlu duruşun, uyanışın tarihi adımıdır. “dedi.

Özer: Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye

Cumhuriyet Halk Partisi 19 Mayıs Atatürk Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir yürüyüş düzenledi. Partililerin de katıldığı yürüyüş Cumhuriyet Meydanında son buldu. Burada bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Ümit Özer, “19 Mayıs 1919, Emperyalizme, işbirlikçilerine karşı dik ve onurlu duruşun, uyanışın tarihi adımıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da toprakları işgal edilmiş, yorgun, umudunu yitirmiş bir halkı “Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla yeniden ayağa kaldırmış, liderliğiyle kurtuluşa giden yolun meşalesini yakmıştır. Hakkındaki ölüm fermanını yırtarak, önüne çıkartılan engelleri de bir bir aşarak, milletin, ülkenin bağımsızlığı için arkadaşlarıyla ölümü göze almıştır. 19 Mayıs 1919 tarihi, Atatürk ve silah arkadaşlarının tarihi hamlesiyle Türkiye Cumhuriyetine kadar gelen sürecin, yani karanlığa karşı aydınlığa giden yolun başlangıcıdır.

“ONURLU BİR HALK DİRENİŞİDİR”

Umudun, cesaretin, kararlılığın, dayanışmanın, birlik olmanın, millet olmanın simgesidir. Kurtuluşun umudu, yolu, Milli mücadele destanıdır. Anadolu’nun, tüm mazlum halkların hak, hukuk, adalet mücadelesidir. Bir Milletin uyanması, hakkına, hukukuna, bağımsızlığına sahip çıkması için harekete geçen Ulu Önder, Samsun’a çıkışın ardından Amasya Genelgesi'ni yayınlamış, sırasıyla Erzurum ve Sivas'a giderek Türk Milleti'nin emperyalist güçlere karşı bağımsızlık ve bütünlüğünü koruduğu Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini yakmıştır. “Manda ve himaye kabul edilemez” , “Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz” diyerek, Türk Milleti’nin karakterini dosta, düşmana ilan etmiştir. Bu nedenle, bizler her zaman bu günlere nasıl gelindiğinin bilinciyle hareket etmeliyiz.

“BİZE BU VATANI, CUMHURİYETİ EMANET EDEN KAHRAMANLARIN, YAŞADIKLARI ZORLUKLARI, ÇİLELERİ ASLA UNUTMAMALIYIZ”

Unutturmamalıyız. Bu tarihi günlerin, vatan kahramanlarının kıymetini her daim bilmeyiz. Bugün, ne yazık ki birileri Kurtuluş Mücadelesini, vatan kahramanlarını unutturma, ayrıştırma gafleti içinde. Bugün ne yazık ki birileri, milli mücadeleyi küçümseme, yok sayma, ötekileştirme, Cumhuriyet ve değerleriyle kavga ederek, karanlık hevesler peşinde! Bu nedenle uyanık olmalıyız, Cumhuriyet’e, bizi biz yapan ortak değerlerimize daha çok sahip çıkmalıyız. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara, karşılaştığımız tüm kirli oyunlara rağmen asla umutsuzluğa kapılmamalı ve aydınlık Türkiye mücadelemizi her zaman sürdürmeliyiz. Unutulmamalıdır ki, 18 Mart, 29 Ekim, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos… en karanlık gecede dahi yanan umut ışıklarıdır. Bizleri aydınlatan, yolumuzu belirleyen destanların ve kahramanların hatırlandığı tarihler ve önemli günlerdir. İşte dünyada eşi benzeri olmayan zaferler, kahramanlık destanlarıyla yakılan bu ışık, Türk Milleti var oldukça asla sönmeyecek, çıkılan bu yoldan asla geri dönülmeyecek.

“AKLIN VE BİLİMİN IŞIĞINDA YOL ALDIKÇA ÜSTESİNDEN GELEMEYECEĞİMİZ HİÇBİR SORUN YOK”

Bizler, ülkemizi kurtuluşa ve kuruluşa taşıyan Kuvayi Milliye ruhuyla hareket edip, bir oldukça, birlik oldukça, aşamayacağımız hiçbir engel yok. Aklın ve bilimin ışığında yol aldıkça üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yok. İşte bu önemli günün emanet edildiği gençlerimiz de bu anlayışla hareket etmelidir. Gençler, bu anlayışla geleceğe bakmalı, yol almalıdır. Kimse merak etmesin, umutsuzluğa kapılmasın. Bizler, halkın iktidarında Cumhuriyetimizi hak ettiği noktaya taşıyacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir.

Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” sözünü rehber edinerek, ülkemizi hak ettiği noktaya taşıyıp, Cumhuriyetimizi de demokrasi ile taçlandıracağız. Gençlerin ülkesini terk etme hayali kurmadığı bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Bu duygu, düşüncelerle Atatürk'ün, Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek koruma görevini emanet ettiği Türk gençliğinin, Milletimizin “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” kutlu olsun! Yaşasın 19 Mayıs! Yaşasın tam bağımsız Türkiye.”dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER