SP’li Aktaş: Ucube Dikey Mimariden Vazgeçin

Saadet Partisi Melikgazi İlçe Başkanı Sinan Aktaş, Melikgazi Belediyesinin kentsel dönüşüm çalışmalarını eleştirdi. Aktaş, “Palancıoğlu belediyeye daire çıkmazsa kentsel dönüşüm yapmıyor.”dedi.

Saadet Partisi Melikgazi İlçe Başkanı Sinan Aktaş, “Sn. Palancıoğlu belediyeye daire çıkmazsa kentsel dönüşüm yapmıyor. Peki sn. Başkan Melikgazi’de bahçeli evler bitince ne yapacaksınız? Kentsel dönüşüm yapmayacak mısınız? Geçtiğimiz gün sn. başkan Yıldırım Beyazıt mahallesinde yine bahçeli evleri yıkıp yeni bir kentsel dönüşüm projesi başlattı. 12 şer katlı 6 blok 233 daire yapacak. Melikgazi ve şehrimiz bir beton yığını olmaya hızla devam ediyor. Sn. Başkan arada bir Erciyes’in yamaçlarına çıkın ve şehre bir bakın. Gördüğünüz manzara sizi rahatsız etmiyorsa söyleyecek hiçbir sözüm yok.

Kazım Karabekir mahallesinde, Küçük Ali mahallesinde aynısını yaptınız ve yapmaya devam ediyorsunuz. Şimdide şehrin diğer yakasında Yıldırım Beyazıtta yeni bir beton yığını yapıyorsunuz ve bir törenle övünerek anlatıyorsunuz. Kentsel dönüşüm nedir sn. başkan? Bizim bildiğimiz çürük binaların yenilenmesi değil mi? Yani olası bir depremde ölüm riskini ortadan kaldırmak için şehirdeki eski ve yıkılma riski yüksek binaların yenilenmesi değil mi? Peki siz ne yapıyorsunuz? Kentsel dönüşüm mü yapacaksınız. Buyurun Küçük Mustafa Mahallesi, Çorakçılar mahallesi, şehrin merkezinde yüzlerce bina. Buralardaki binalar çok eski ve olası bir depremde yıkılma ve can kaybı riski oldukça yüksek. Siz bunlar için bir proje geliştireceğinize belediyeye daire çıkarmak için tek katlı bahçeli evlerin olduğu yerlere yöneliyorsunuz. Çünkü sizde biliyorsunuz ki buralardan belediyeye bir pay çıkmayacak. Bakanlık kentsel dönüşüm projelerinde zemin+5 kat veriyor ama siz bunu delmek ve 12 13 kat bina yapmak için kendinizce bir takım yollar arıyorsunuz. Yapmayın bunu sn. başkan. Gerçekten Melikgazi’mize ve şehrimize yazık ediyorsunuz. Bunun bir takım kişilere rant sağlamanın dışında şehrimize hiçbir getirisi yok. 2 katlı ve bahçeli olacak şekilde konut projeleri geliştirin. Hadi bunu yapamıyorsanız. O halde bakanlığın tavsiyesine uyun ve hiç olmazsa zemin+5 kat yapın. Yüksek katlı binaların sonra ihtiyaç olduğunda geri dönüştürülmesi büyük maliyetler gerektirir. Bakın en bariz örneği cumhuriyet mahallesinde kilisenin yanında yüksek katlı bir binayı yıkmak için belediye olarak trilyonlarca para ödeyerek satın aldınız. Bir kere yaptınız mı bu modern cezaevleri gelecek nesillere kalıp gidiyor. İşte Sahabiye projesi. 20 katlı ucubeler şehrin göbeğine yerleştirildi. Hiçbir şeye benzemez. Modern şehirleşme bu değil. Yaşanabilir şehirler inşaa etmek bu değil. Sn. Başkan sizler son derece lüks ve bahçeli evlerde otururken. Vatandaşa bu modern cezaevlerinimi layık görüyorsunuz. Lütfen Sn. Başkan şehrimize, insanımıza ve geleceğimize yazık etmeyin ve artık bu ucube dikey mimariden vazgeçin.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2021, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER