banner257

“KADINLAR LİDER OLACAK“

Hükümet ilişkileri ve stratejik iletişim danışmanlığı şirketi APCO Worldwide’ın, Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) işbirliğinde düzenlediği Anadolu Dişi Kaplanları Mentorluk Eğitim Programı AGÜ’de yapıldı.

“KADINLAR LİDER OLACAK“
Washington DC merkezli hükümet ilişkileri ve stratejik iletişim danışmanlığı şirketi APCO Worldwide’ın Anadolu’nun gelecekteki genç kadın liderlerine yönelik Anadolu Dişi Kaplanları Mentorluk Eğitim Programı Abdullah Gül Üniversitesi’nde AGÜ Sümer Kampüsü, Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

"KADINLAR LİDERLİK POZİSYONUNU ALACAK"
AGÜ Gençlik Fabrikası iş birliğiyle düzenlenen programda konuşan AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, “Kadınlarımızın iş hayatında daha çok yer almasını sağlayarak ilerde liderlik pozisyonunu alacak, kararlı ve yetenekli genç kızlarımızın yetişmesini istiyoruz” dedi. Türkiye’de liderlik pozisyonundaki kadınların sayısının azlığını istatistiklerle anlatan Sabuncuoğlu, şu bilgileri verdi: “Türkiye’de kadın Ceo’ların oranı yüzde 12, kadın büyükelçi yüzde 10, milletvekili yüzde 14. 4, kadın valiler yüzde 1.25, belediye başkanı yüzde 4.93, rektörler yüzde 6.25 olarak sıralanıyor. Türkiye’de bayan erkek oranına baktığımızda bu oranın yüzde 50 ile aynı olduğunu görüyoruz. Lider, girişimci yöneticiler arasında kadınlarımızın sayısı çok az. Türkiye’de işsizlik son rakamlara göre yüzde 10’a yaklaşmış durumda. Türkiye genç nüfusa sahip bir ülke. Genç nüfus oranındaki işsizlik oranı ise yüzde 19. Yüksek öğretimden mezun olan genç nüfusa baktığımızda da işsizlik oranının yüzde 29 olduğunu görüyoruz.”


APCO Worldwide İstanbul Ofisi Genel Müdürü Zeynep Dereli ise iş hayatında en önemli şeyin sevilen işi yapmak olduğunu kaydetti. “İşinizi sevgiyle, heyecanla ve aşkla yapın. Bu size başarıyı getirecektir” diyen Dereli, programa katılan kadınlara dünyadaki kadın liderlerin ve güçlü kadın figürlerinin sözlerinden örnekler vererek, kadınları öne çıkmaya, lider olmaya davet etti. Daha sonra yapılan atölye çalışmalarında da programa katılan iş kadınları, diğer katılımcılarla ve üniversite öğrencileriyle iş yaşamına dair bilgi ve tecrübelerini paylaştı.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner289

banner312

banner306