banner311

Benli, Diş Hekimleri Gününü Kutladı

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, 22 Kasım Diş Hekimleri Günü münasebetiyle Nimet Bayraktar diş hastanesini ziyaret ederek başta başhekim diş hekimi Kazım Coşkun olmak üzere personellerin gününü kutladı.

Benli, Diş Hekimleri Gününü Kutladı

Benli burada yapmış olduğu konuşmada; ‘’Ağız ve diş hastalıkları dünyanın hemen tüm bölgelerinde en sık görülen sağlık sorunları arasındadır. Yaşam kalitesi açısından önemli kayıplara yol açan ağız diş hastalıklarının; şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, büyüme-gelişme geriliği, erken doğum gibi birçok sağlık sorununun gelişmesinde rol oynadığını gösteren kanıtların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle ağız diş sağlığı problemlerinin açığa çıkmadan önce koruyucu önlemlerle engellenmeleri, hastalıklar açığa çıktığında ise hızlıca tedavi edilmeleri gerekir. Diş temizliğine dinimizde çok önem vermiş, alemlere rahmet olarak gönderilen efendimiz hadislerinde bu konuya dikkat çekmiştir.

“Âişe validemize, ‘Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem evine girdiği vakit ilk önce ne yapardı?’ diye sordum. ‘Misvak kullanırdı’ dedi.” (Müslim, Tahâret, 43) Abdurrahman b. EbûAtîk (radıyallahuanh) babası aracılığıyla Hz. Âişe’den (radıyallahuanha) şunu nakletmiştir: Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “Misvak ağzı temizler, (ağzı temizlemek de) Allah’ı hoşnut eder.” (Nesâî, Tahâret, 5). Toplumumuzun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, bireylerin ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde, her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesinde, özverili çalışmalar yürüten tüm diş hekimlerimizin bu önemli gününü kutlar çalışmalarında başarılar dilerim’’ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289