banner257

Hacılarlı Kadınlar Kanser Taramasından Geçirildi

Hacılar Belediyesi ve Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile yapılan organizasyonla, kanser taramasından geçmek isteyen kadınlar, Fevzi Çakmak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) getirildi.

Hacılarlı Kadınlar Kanser Taramasından Geçirildi

Yapılan organizasyona, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Özyalçın, Kocasinan İlçe Sağlık Müdürü Dr. R. Özlem Ulutabanca ve Hacılar İlçe Sağlık Müdürü Mustafa Soner Yılmaz’ın katılım gösterdi. Sağlıklı hayat merkezleri ve KETEM’lerin yeniden hizmet vermeye başladığını dile getiren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli; “Hacılar Belediyemizin katkılarıyla, kanser tarama merkezimize getirilen vatandaşlarımızın, taramaları yapıldı. Bu vesileyle sağlıklı hayat merkezlerimiz ve KETEM’lerin şehrimizde yeniden hizmet vermeye başladığını duyurmak istiyorum. Bunlardan bir tanesi bulunduğumuz yer olan Fevzi Çakmak Mahallemizde hizmet vermekte.

Diğerleri ise Kocasinan İlçemizde Beşparmak Mahallesindeki bulunan Medine Sağlıklı Hayat Merkezi, Melikgazi İlçesinde ise İldem ve Müdürlüğümüz arkasında bulunan Güldüoğlu Sağlıklı Hayat Merkezimizdir. Vatandaşlarımız bu merkezlere başvurarak taramalarını yaptırabilirler. Buralarda yapmış olduğumuz gerek mamografi çekimleri gerekse rahim ağzı kanserine yönelik ön taramalar neticesinde ulaşılan bulgularla hastalığı erkenden teşhis ederek hastalarımızın ufak bir ameliyatla normal hayatlarına dönmesi sağlanabilmektedir. Özellikle kanser tarama gruplarında olan vatandaşlarımızın merkezlerimizle irtibata geçerek kanser taramalarını yaptırmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Omicron varyantı gelmeden aşı olarak olunmasını vurgulayan Benli, “Özellikle pandemi sürecinde 1. basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin çok önemli olduğunu gözlemledik. Şuan koruyucu sağlık hizmetleri dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen aşılama. Aşılama ile de pandeminin belini kırdığımızı görmekteyiz. İçinde bulunduğumuz süreçte dünya özellikle Avrupa Omicron dalgası ile karşı karşıya kaldı. Buradan vatandaşlarımıza Omicron gelmeden aşı olarak zırhlarını kuşanmaları konusunda çağrıda bulunmak istiyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289