banner257

İnal’dan Vitamin Uyarısı

Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, vitamin kullanımıyla ilgili, "Vücudumuzda hangi vitamin eksikse onu kullanmamız lazım. Yani sizin vücudunuzda C vitamini eksikse onu kullanın ama eksik değilse kullanmayın. Zaten fazlalığın bir anlamı yok" dedi.

İnal’dan Vitamin Uyarısı

ERÜ Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, fazla vitamin kullanımıyla ilgili uyarılarda bulundu. Vitaminlerin bilinçsizce alınmaması gerektiğini belirten Dr. İnal, "Vitamin, toplumda birçok insanın bilinçsizce kullandığı bir ilaç. Bizim önceden gebelerde rutin olarak başladığımız ilaçlar vitaminlerdi. Ancak son güncellemelerde biz artık, 'ihtiyaç yoksa herhangi bir vitamin kullanılmasın' diyoruz. Yani gebelikte sadece folik asit veriyoruz. Onun dışında demir eksikliği varsa demir tedavisi veriyoruz. Vitamin eksikliği varsa, hangi vitamin eksikse onu veriyoruz. Yıllar öncesindeki verilerde ilaçlara rutin başlanıyordu. Bunlar artık hep değişti. Dolayısıyla vitaminler gebelikten itibaren kullanıma girdi. İnsanların artık şunu bilmesi lazım; biz vücudumuzda hangi vitamin eksikse onu kullanmamız lazım. Yani sizin vücudunuzda C vitamini eksikse onu kullanın ama eksik değilse kullanmayın. Zaten fazlalığın anlamı yok" diye konuştu.

'VİTAMİNİN AZI ZARARSA, FAZLASI DA ZARAR'

Dr. İnal, vücuttaki eksikliğe göre vitamin kullanılması gerektiğini kaydederek, "D vitamininiz eksikse kullanın. Zaten genelde kış mevsiminde D vitamini eksikliği olur. Çünkü D vitamini güneş ile aktif hale geldiğinden güneşin mutlaka olması gerekiyor. Bizim de vücudumuz kış boyunca güneş görmediği için D vitamini eksikliği olabiliyor. D vitamini o nedenle kış döneminde belki miktar alınabilir. Ancak yaz döneminde D vitamini eksikliği çok görülmüyor. Bunun dışında E ve B vitamini eksikliği varsa kullanmak lazım. Mesela B12 eksikliğinde biz anemi görebiliyoruz. Bu durumlarda kullanılabilir. Ayrıca, vejetaryenlerde B12 eksiliği görülebilir. Onlar da böyle durumlarda dışarıdan vitamin alabilir. Yani insanların vitamin eksikliği yoksa dışarıdan almalarının anlamı yok. Yani vitaminin azı zararsa, fazlası da zarar. Vitaminin fazla kullanılması metabolizmayı olumsuz etkileyebilir" dedi. (DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER