banner257

Vatandaşlara Karbonmonoksit Ölçümü Yapıldı

Kayseri’de bir alışveriş merkezinde ‘9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’ sebebiyle vatandaşlara bilgilendirme yapılarak, karbonmonoksit ölçümü yapıldı.

Vatandaşlara Karbonmonoksit Ölçümü Yapıldı

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘9 Şubat Sigara Bırakma Günü’ münasebetiyle, sigara ve tütünün zararları, sigarayı bırakmak için ne yapılabilir, nerelere başvurulabilir gibi konularda bilgilendirme yapıldı. Özel bir alışveriş merkezinde kurulan stantta sigarayı bırakma konulu bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Ayrıca vatandaşlara karbonmonoksit ölçümü de yapıldı.

Etkinlikte açıklama yapan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Sadi Tacettinoğlu “Bugün 9 Şubat sigara bırakma günü. Tütün ürünlerinin zararları hakkında toplum bilinci oluşturmak ve sigarayı bırakmaları hakkında yardımcı olmak amacıyla burada bilgilendirme standı kurduk. Önlenebilir hastalıklar ve önlenebilir ölümlerin başında tütün kullanımına bağlı hastalıklar ve ölümler gelmektedir. Bilindiği üzere dünyada 7 milyon insan bu tütün ürünlerinin sebep olduğu hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmektedir.

Biliyorsunuz sigara en çok akciğerlere sıkıntı vermektedir. Bronşite sebep olmakta, akciğer kanserine yol açmakta, beyinde damarları tıkayarak, beyin ölümlerine, felç, Alzheimer, hafıza kaybına yol açmaktadır. Türkiye’de sigaraya bağlı ölüm oranı 100 Bin civarındadır. Sigaraya bağlı ölümleri önlemek ve sigarayı bıraktırmak için Sağlık Bakanlığımıza bağlı ALO 171 Sigara Bırakma Hattımız hizmetlerine devam etmektedir. Ayrıca Erciyes Üniversitesi ve Kayseri Şehir Hastanemizde sigara bırakma polikliniklerimiz mevcuttur. 2021 yılında Kayseri Şehir Hastanesi sigara bırakma polikliniğine 2638 kişi başvuru yapmış olup, bu kişilere nikotin bantları dağıtılmıştır. Sağlık Bakanlığımız ve Sağlık İl Müdürlüğümüz olarak bugünü önemsiyoruz” ifadelerini kullandı. (1HA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER